HUMER - 7 divů nosu

Sedm divů nosu

7 faktů o nosu, které vás pravděpodobně překvapí

Nos je nejvšestrannějším a nejelegantnějším orgánem našeho těla

Nos, společně s očima a ústy, patří mezi nejvýraznějším body obličeje, které významně ovlivňují náš celkový vzhled. Nos je viditelný zepředu i z boku, velmi často lze podle jeho velikosti a tvaru určit např. příslušnost k určité etnické skupině.

1. Nos je hlavní branou dýchání

Nos a ústa slouží jako brána pro vzduch vstupující a vystupující z plic. Pokud dýcháme klidně, hlavní vstupní branou vzduchu je pouze nos. Ale dokonce i během náročného cvičení, kdy se stává dominantní dýchání ústy, část vzduchu stále prochází také nosem. Navzdory faktu, že ústa jsou mnohem větší a dokážeme jimi přijmout více vzduchu, je pro člověka velmi nepříjemné, pokud má ucpaný nos a nemůže jím pořádně dýchat.

Nosní dýchání je velmi důležité zejména pro čerstvě narozená miminka, která dýchají téměř výhradně nosem. Jedinečná konfigurace jejich hrtanu jim umožňuje dýchat a zároveň sát, aniž by hrozilo, že se udusí. Starší děti ani dospělí toto neovládají – pokud chtějí polykat, vždy musí zastavit dýchání.

2. Nos zvlhčuje vzduch, který dýcháme

V nose dochází ke zpracování vdechovaného vzduchu a jeho přípravě pro přijetí hrtanem a plícemi, kterým nesvědčí suchý vzduch. Proto když vdechovaný vzduch prochází nosem, dochází k jeho zvlhčení a zkapalnění. Víte, proč máte sucho v krku, když dýcháte dlouho ústy? Je to proto, že vdechovaný vzduch se v ústech nezvlhčuje.

3. Nos čistí vzduch, který vdechujete

Vzduch, který dýcháme, obsahuje mnoho věcí – kromě kyslíku a dusíku také prachové částice, nečistoty, alergeny, bakterie, viry a mnoho dalšího. Na povrchu nosní tkáně se nacházejí řasinky, které většinu těchto nečistot zachytí. Ty pak zůstávají zachycené v hlenu, který je pomalu zatlačován do krku, a následně až do žaludku. Náš žaludek si s nepříznivými látkami poradí podstatně lépe než naše plíce.

4. Nos reguluje teplotu vdechovaného vzduchu

Stejně jako našemu hrtanu a plicím vadí špinavý vzduch, nemají rády také příliš horký ani příliš studený vzduch. Průchod vzduchu skrze nos umožňuje přizpůsobit teplotu vdechovaného vzduchu naší tělesné teplotě, která je sliznicemi mnohem lépe snášena. Zahřívání chladného vzduchu je podstatně častější než ochlazování teplého, protože lidé žijí většinou v místech s chladnější teplotou než je teplota lidského těla. Určitě jste se už setkali s tím, že vám v chladném počasí začne tzv. ‚téct z nosu‘. To je názorný příklad zahřívání a kondenzace vzduchu, které v nose probíhají v chladném počasí.

5. Nos vás chrání

Hluboko v nose se nachází nervové buňky citlivé na pachy. Abychom mohli vnímat vůně a pachy, musíme vdechovaný vzduch nasát hluboko do nosu, až k těmto nervovým zakončením. Když máme rýmu nebo alergii, schopnost nasát vzduch hluboko až k čichovým receptorům je omezena. A proto je omezena také naše schopnost čichu.

Čich ale hraje významnou roli také při vnímání chutí. Rozlišujeme čtyři základní chuti: sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Tyto chuti i všechny jejich variace, které jsme běžně schopni rozlišovat, úzce souvisí s čichem. To vysvětluje, proč v průběhu rýmy či nachlazení nejenže hůře cítíme rozličné pachy, ale proč se nám také jídlo zdá většinou bez chuti.

Vnímání vůní může být velmi příjemné, čich je ale nezbytný také pro naše bezpečí! Potřebujeme ho, abychom rozpoznali např. kouř, zkažené potraviny nebo i různé toxické plyny. Lidé, kteří ztratili schopnost čichového vnímání, musí být mnohem více na pozoru.

V neposlední řadě je čich důležitý také pro identifikaci lidí. Mnoho lidí rozezná svého partnera i po čichu, a to nejen díky jeho tělesné vůni, ale také např. díky charakteristickému parfému nebo krému, který partner používá.

6. Nos moduluje zvuk vašeho hlasu

To, co slyšíme, když lidi mluví nebo zpívají, je do značné míry ovlivněno rezonancí v oblasti hrdla a nosu. Hlas sice vychází z hrtanu, ale jde spíše jen o bzučivý zvuk. Plnost zvuku je formována tím, jak je zvuk zpracován nad hrtanem, tedy v hrdle a v nose. Specifický hlas při nachlazení, tedy jak se říká, když někdo ‚mluví nosem‘, je důsledkem ztráty rezonance v nose.

Nelze mluvit o nose a nezmínit přitom nosní dutiny. Dutiny jsou vzduchem naplněné struktury, které se nachází v obličejové části hlavy. Jednou z jejich funkcí je to, že hlavu ‚odlehčují‘, pravděpodobně ale také hráli významnou roli při vzpřimování člověka. Mimo to plní funkci jakéhosi ‚airbagu‘, který pomáhá chránit mozek a oči.

Dutiny se, obdobně jako nos, podílí na modulaci hlasu. Navíc napomáhají kontrolovat hladinu oxidu dusíku v těle a v plicích.

7. Nos vám pomáhá najít partnera

Je až k neuvěření, kolik z našich tělesných funkcí je orientováno směrem k sexuální aktivitě a reprodukci. Nos hraje významnou roli v našem vnímání sexu skrze čichový systém. Čich je jednou z klíčových složek, podle nichž identifikujeme lidi, kteří nám jsou blízcí. Charakteristická vůně partnerova parfému, vody po holení, nebo vůně jejich šamponu či mýdla může být velmi podstatná při sexuálním vzrušení. Pach lidského potu má dokonce přímý účinek na sexuální receptory v mozku. Čich je se sexualitou natolik provázán, že ztráta čichu vede ke snížené chuti na sex.

Mořská voda HUMERPřečíst
Naše ingredience

Mořská voda HUMER

Mořské vody HUMER jsou jedinečné. Víte proč?

Správná funkce nosu a nosní sliznice Přečíst
Zajímavost

K čemu potřebujeme nos?

Správná funkce nosu a nosní sliznice je pro naše zdraví nezbytná!

Bylinky do krku a nosuPřečíst
Naše ingredience

Přírodní poklady

Znáte blahodárné účinky bylinek a plodů na naše zdraví?

Hygiena nosuPřečíst
Tip

Hygiena nosu

Proč je důležitá pravidelná hygiena nosu?

Divy nosuPřečíst
Zajímavost

7 divů nosu

7 faktů o nosu, které vás pravděpodobně překvapí.

Med na bolest v krkuPřečíst
Naše ingredience

Med

Léčivé schopnosti medu zná lidstvo po celá staletí, chcete se také dozvědět více?

Jak na zimní nachlazení a virózyPřečíst
Tip

Jak vyzrát na zimní virózy?

Jednoduchá opatření, která pomáhají zabránit infekci.

Správná technika čištění ušíPřečíst
Zajímavost

Správná technika čištění uší

Osvojte si správnou a bezpečnou techniku čištění uší

Vše
Prevence
Rýma a sinusitida
Bolest v krku
Alergie
Uši
Průdušky
Mořská voda do nosu pro děti - izotonický sprej

Hygiena nosu pro děti

KAŽDODENNÍ HYGIENA NOSU
Mořská voda do nosu - izotonický sprej

Hygiena nosu pro dospělé

ČIŠTĚNÍ A ZVLHČENÍ NOSU
Mořská voda do nosu - hypertonický sprej

Ucpaný nos

SÍLA MOŘE
Hypertonický sprej na ucpaný nos a dutiny

Sinusitis, velmi ucpaný nos, rýma

BOLEST DUTIN, UCPANÝ NOS
Prevence chřipek a viróz  - sprej do nosu

Stop virus

STOP RÝMĚ A CHŘIPCE
Sprej na bolest v krku - sprej do krku

Pastilky

MÍRNÍ BOLEST V KRKU, ECTOIN©
HUMER BRONCHI den a noc

BRONCHI den a noc

DOPLNĚK STRAVY
Sprej na bolest v krku - sprej do krku

Stop alergii

ÚLEVA OD PŘÍZNAKŮ ALERGICKÉ RÝMY, ECTOIN©
HUMER Hygiena usi

Hygiena uší

HYGIENA VNĚJŠÍHO ZVUKOVODU
HUMER Ucpané uši

Ucpané uši

HYGIENA VNĚJŠÍHO ZVUKOVODU