Medové zdraví

Tak jako má člověk lékaře, měl by mít i svého včelaře.

Co je to Med?

Blahodárné účinky medu a jeho význam při léčbě nemocí dýchacích cest jsou známé již mnoho let. Silice obsažené v medu zkapalňují hlen v průduškách a usnadňují tak vykašlávání. Hojivé dextriny, které najdeme zejména v tmavém (lesním) medu, tlumí záněty a bolestivost zanícených sliznic.

Účinné látky v medu se ničí při teplotách vyšších než 42 °C.

Pokud si během chřipky či nachlazení budete připravovat čaj s medem, nechte čaj trochu vychladnout, než do něj med přidáte.

Med je biologicky aktivním produktem s blahodárnými účinky na celý lidský organizmus. Ačkoli je med bohatý na karbohydráty, není pouze směsicí cukrů a vody, jak si mnoho lidí myslí. Obsahuje více než 300 látek, které se u medu liší podle toho, z jaké oblasti a z jakých rostlin pochází. Kromě cukrů a vody najdeme v medu také bílkoviny, minerální látky, soli organických kyselin, enzymy, vitamíny (B1, B2, B3, B5, B6, H, K, C , E, PP, provitamin A) a téměř všechny známé stopové prvky (železo, fosfor, hořčík, vápník, měď, síru, draslík, kobalt, germanium, zlato a další).

Chuť, vůně i obsah prospěšných látek v medu závisí na tom, z jaké oblasti a z jakých rostlin med pochází.

Nejen složení medu, ale také jeho chuť a vůně, se liší podle toho, z jakého nektaru pochází. Je známo, že množství vitamínů např. v zelenině nebo ovoci během delšího skladování klesá. To ale pro med neplatí. Vitamíny a další prospěšné látky v něm zůstávají nezávisle na délce skladování.

Jak skladovat med?

Med není na skladování náročný, bakterie se v něm naštěstí nemnoží rychle, proto se med hned tak nezkazí. Důležité je skladovat med v dobře utěsněných nádobách, ideálně skleněných, nejvíce mu svědčí teplota skladování kolem 10°C. V teplotách pod nulou dochází ke zničení mnoha aminokyselin a vitamínů, v teplotách nad 42 °C se mění chuť a barva medu a dochází k poklesu prospěšných látek, které jsou v medu přítomné.

Pokud med nekrystalizuje, pravděpodobně není příliš kvalitní.

Když je med starší, může ztuhnout a zkrystalizovat. Většinou se tak stává přibližně 3 až 6 měsíců od prvního otevření nádoby s medem. Jedná se o přirozený proces, který nikterak nesnižuje kvalitu medu. Naopak, pokud med nekrystalizuje, pravděpodobně není příliš kvalitní. Krystalizace není známkou toho, že by byl med zkažený, nečistý, starý nebo nekvalitní. Dochází k ní v rámci přirozeného procesu, kdy se molekuly glukózy shlukují do uspořádaných tvarů, krystalů. POZOR! Skladování v lednici může krystalizaci medu urychlit.

Nachlazení v těhotenství

Nachlazení je v těhotenství poměrně časté. Těhotné ženy k němu bývají náchylnější, protože jejich imunita je během těhotenství snížená a sliznice mají tendenci otékat. To způsobuje, že se nastávající maminky hůře zbavují kašle, nachlazení nebo třeba i ucpaného nosu.

Pokud v těhotenství chytnete rýmu, měly byste zvýšit příjem potravin bohatých na vitamín C, jako je ovoce nebo ovocné šťávy. Mnoho žen si chválí také popíjení čaje s medem a citronem, který jim pomáhá zmírnit bolest a nepříjemné pocity v krku. Účinnou a pro těhulky bezpečnou variantou na bolest v krku je také 100% přírodní sprej do krku HUMER, který díky obsahu medu přispívá ke zmírnění bolesti a ke zklidnění a zvlhčení sliznice hrdla.

Pálení žáhy v těhotenství

Ačkoli těhotenství je pro mnoho žen jedním z nejkrásnějších období života, může mít i své stinné stránky. Pálení žáhy je jednou z nejčastějších nepříjemných zdravotních obtíží, které se u nastávajících maminek objevují.

V těhotenství produkuje tělo vyšší dávky hormonů, díky nimž se povolují svaly a vazy, aby děťátko v břiše mohlo růst. Bohužel se však takto uvolňuje také sval, který uzavírá vstup mezi žaludkem a jícnem. Díky tomu pak mohou žaludeční kyseliny stoupat až do jícnu, kde způsobují pocit pálení. Další příčinou pálení žáhy, a to zejména v pozdějších měsících těhotenství, může být rostoucí děťátko. Zvětšující se děloha vytlačuje všechny orgány v břiše směrem vzhůru a ženy pak mohou pociťovat pálení žáhy buď v oblasti krku, nebo na hrudi.

Na těhotenské pálení žáhy naštěstí výborně pomáhá právě med, smíchaný například s mlékem. Smícháním medu s mlékem se totiž docílí neutralizace nadbytku žaludečních kyselin, což přispívá k omezení pocitu pálení.

Ranní nevolnost

Ranní nevolností trpí v těhotenství, a to zejména v prvním trimestru, až 70 % žen. Ve vážnějších případech mohou ranní nevolnosti a zvracení vést až k úbytku váhy nastávající maminky nebo dokonce i k podvýživě. Na obtíže zažívacího i reprodukčního systému výborně pomáhá zázvor, který stimuluje krevní oběh a prokrvení orgánů. Menší dávky zázvorového čaje např. s medem se proto skvěle hodí proti ranní nevolnosti a zvracení. POZOR! V počátečních týdnech těhotenství se nedoporučuje přílišná stimulace krevního oběhu, proto to raději se zázvorem moc nepřehánějte.

Mořská voda HUMERPřečíst
Naše ingredience

Mořská voda HUMER

Mořské vody HUMER jsou jedinečné. Víte proč?

Správná funkce nosu a nosní sliznice Přečíst
Zajímavost

K čemu potřebujeme nos?

Správná funkce nosu a nosní sliznice je pro naše zdraví nezbytná!

Bylinky do krku a nosuPřečíst
Naše ingredience

Přírodní poklady

Znáte blahodárné účinky bylinek a plodů na naše zdraví?

Hygiena nosuPřečíst
Tip

Hygiena nosu

Proč je důležitá pravidelná hygiena nosu?

Divy nosuPřečíst
Zajímavost

7 divů nosu

7 faktů o nosu, které vás pravděpodobně překvapí.

Med na bolest v krkuPřečíst
Naše ingredience

Med

Léčivé schopnosti medu zná lidstvo po celá staletí, chcete se také dozvědět více?

Jak na zimní nachlazení a virózyPřečíst
Tip

Jak vyzrát na zimní virózy?

Jednoduchá opatření, která pomáhají zabránit infekci.

Správná technika čištění ušíPřečíst
Zajímavost

Správná technika čištění uší

Osvojte si správnou a bezpečnou techniku čištění uší

Vše
Prevence
Rýma a sinusitida
Bolest v krku
Alergie
Uši
Průdušky
Mořská voda do nosu pro děti - izotonický sprej

Hygiena nosu pro děti

KAŽDODENNÍ HYGIENA NOSU
Mořská voda do nosu - izotonický sprej

Hygiena nosu pro dospělé

ČIŠTĚNÍ A ZVLHČENÍ NOSU
Mořská voda do nosu - hypertonický sprej

Ucpaný nos

SÍLA MOŘE
Hypertonický sprej na ucpaný nos a dutiny

Sinusitis, velmi ucpaný nos, rýma

BOLEST DUTIN, UCPANÝ NOS
Prevence chřipek a viróz  - sprej do nosu

Stop virus

STOP RÝMĚ A CHŘIPCE
Sprej na bolest v krku - sprej do krku

Pastilky

MÍRNÍ BOLEST V KRKU, ECTOIN©
HUMER BRONCHI den a noc

BRONCHI den a noc

DOPLNĚK STRAVY
Sprej na bolest v krku - sprej do krku

Stop alergii

ÚLEVA OD PŘÍZNAKŮ ALERGICKÉ RÝMY, ECTOIN©
HUMER Hygiena usi

Hygiena uší

HYGIENA VNĚJŠÍHO ZVUKOVODU
HUMER Ucpané uši

Ucpané uši

HYGIENA VNĚJŠÍHO ZVUKOVODU